Professor of department Applied Chemistry and Biochemistry of Kumamoto University-Japan, Co-director French-Japan Laboratory International Associate for Chiral Nanostructures for Photonic Applications Prof. Ihara Hirotaka was in Nano Research Laboratory 2 march 2017

03/03/2017
Professor of department "Applied Chemistry and Biochemistry" of Kumamoto University-Japan, Co-director French-Japan Laboratory International Associate for "Chiral Nanostructures for Photonic Applications" Prof. Ihara Hirotaka was in Nano Research Laboratory 2 march 2017 . Dean of the Faculty of Physics Prof.M. Ramazanov welcomed the guests and emphasized that for over a year we have had a good scientific cooperation and this is the second professor who visited to our University from Kumamoto University .

Посетил в научную лаборатории по наноисследованиям лауреат Нобелевской премии Клаус фон Клитзинг.

29/10/2013

Сегодня, 29.10.13 посетил в научную лаборатории по наноисследованиям лауреат Нобелевской премии, директор института Макса Планка в Штутгарте Клаус фон Клитзинг.